Pizza wegańska – z czego się składa?

pizza wegańska

Pizza to jeden z najsmaczniejszych i najwyżej ocenianych posiłków na całym świecie. Sięgają po nią rozmaite grupy odbiorców, o odmiennym wieku, przyzwyczajeniach kulinarnych i oczekiwaniach. Do niedawna jeszcze pokutowało przekonanie, że weganie nie mogą spożywać pizzy, gdyż jest ona zawsze wykonywana w wersji zawierającej mięso lub ser. Wbrew pozorom pizze wegańskie jednak istnieją i są z powodzeniem serwowane w wielu lokalach, także tych tradycyjnych. 

Pizze wegetariańskie a pizze wegańskie

Do grupy pizz wegetariańskich zaliczamy wiele z popularnych przepisów, w tym także zupełnie klasycznych i popularnych. Funghi, cztery sery, capriciosa, margherita – to tylko kilka z przykładów, które każdy z nas zna i skosztował przynajmniej raz. Są to pizze wykonywane zazwyczaj bez użycia mięsa czerwonego, drobiu, ryb i owoców morza. W ich składzie obecny jest natomiast ser, który tym samym wyklucza je z jadłospisu wegan. 

Pizza wegańska bowiem to pizza nie posiadająca wszelkich składników pochodzenia zwierzęcego, a nie tylko ich mięsa. Tym samym wegańska pizza nie powinna posiadać ani tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, ani sera, jajek lub innych produktów z kategorii mięsa lub nabiału. 

Wegańskie pomysły na pyszną pizzę

Wegańskie pizze nie są szczególnie trudne do przygotowania, tym bardziej, że samo ciasto nie wymaga stosowania żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie ma potrzeby dodawania do niego sera ani jajek, aby uzyskało pożądaną konsystencję. Oznacza to, że za wegański charakter danej pizzy odpowiada wyłącznie to, co umieścimy na jej wierzchu. 

Najczęściej pierwszym składnikiem umieszczanym na cieście jest dedykowany do niego sos pomidorowy. W jego wykonywaniu warto ograniczyć się wyłącznie do składników roślinnych. Jeśli do tej pory wykorzystywaliśmy masło, śmietanę lub śmietankę – pora z nich zrezygnować. 

Ser do pizzy wegańskiej

Ser to dla wielu osób podstawowy i obowiązkowy składnik pizzy, który jak wspomnieliśmy nie nadaje się do stosowania w wariantach wegańskich. Warto natomiast pomyśleć o jego roślinnym zamienniku. Wegańskie sery są łatwo dostępne, a ich smak często doskonale imituje smark zwykłego sera żółtego. Możemy skroić je, utrzeć i rozproszyć nad pizzą, lub wykorzystać w taki sam sposób, w jaki korzystaliśmy ze zwykłego sera. 

Pozostałe składniki na pizzy wegańskiej

Wśród dodatków wegańskich dominują oczywiście warzywa, jednak coraz częściej spotkamy się z przepisami wykorzystującymi roślinne odpowiedniki mięsa. Mogą nie tylko imitować jego smak, ale również świetnie odzwierciedlać teksturę i inne walory. Ponadto popularnym wśród wegan dodatkiem są różnego typu grzyby, nie tylko powszechnie stosowane pieczarki, ale również podgrzybki, koźlarze, kanie, maślaki, borowiki, gąski, kurki. 

Na koniec pragniemy podkreślić, że weganie mają do dyspozycji specjalne wersje klasycznych sosów, w tym także kultowego sosu czosnkowego, tworzonego na bazie śmietany lub majonezu. Do jego wykonania w wersji wegańskiej wykorzystuje się te same składniki, poza klasycznym nabiałem. Wiele sklepów dla wegan oferuje jego atrakcyjne zastępniki, a nawet gotowe wegańskie majonezy i śmietany. 

Call Now Button