Smak pizzy zna niemal każdy, jednak wiele osób jest zdziwionych, próbując tego przysmaku w oryginalnej włoskiej ristorante. Dlaczego? Ponieważ forma, w jakiej my znamy i jemy pizzę bardzo od niej odbiega. Tak bardzo, że wielu Włochów na sam widok menu złapałoby się za głowę, krzycząc „mamma mia!”. Dlaczego? Bo oryginalny przepis jest zgoła inny, a jakość składników znacznie ważniejsza od ich ilości.
Pizza – co jest jej sekretem?
Mówi się, że sekretem dobrej pizzy jest idealne ciasto. I oczywiście jest to prawdą. Trzeba jednak zaznaczyć, że sekret smacznego wypieku to także wysokiej jakości składniki. Gwarantują one wyjątkowe doznania smakowe, ale wpływają też na zapach i wygląd potrawy. Szczególnie dużo uwagi trzeba poświęcić wyrobieniu ciasta. To trzy najważniejsze aspekty, które decydują o finalnym sukcesie potrawy z pieca:
- składniki w odpowiednich proporcjach – najważniejsza jest mąka z dużą zawartością glutenu,
- wyrabianie – oczywiście rękoma, nawet przez 10-15 minut,
- wypiekanie – oryginalnie na kamieniu w piecu chlebowym rozgrzanym do temperatury około 400 stopni Celsjusza.
Co świadczy o tym, że ciasto na pizzę jest idealne? Oprócz dobrego smaku także pęcherzyki powietrza tworzące się na brzegach.
Jakie składniki na pizzę?
W Polsce przywykliśmy jeść pizzę „na bogato”. Nawet restauracje serwują nam wypieki, w których spód jest niemal niewidoczny bo zasłania go gruba warstwa pieczarek, szynki, sera, pomidorów, a nawet ogórków, kawałków kurczaka itd. Oczywiście to błąd, bo w oryginalne wystarczy skupić się tylko na kilku, za to wysokiej jakości składnikach. Mówi się o tym, żeby było ich nie więcej niż 3-5 na jednej pizzy. Niektóre połączenia smakowe, które my stosujemy dla Włocha są wręcz nie do pomyślenia, bo łamią wieloletnie tradycje. Dobry ser, oryginalna dojrzewająca szynka, kremowe sosy, wyselekcjonowane warzywa, wybitne owoce morza – zadbaj o jakość, a nie ilość.
Klasyki wśród włoskich pizz
Klasyczne włoskie pizzy dzielą się na dwa główne rodzaje – rosa i blanca. Nazwy pochodzą od kolorów „czerwony” i „biały” i wiążą się bezpośrednio z tym, jakie składniki znajdują się na cieście. Biała pizza ma spód skropiony oliwą, a czerwona jest pokryta klasycznym sosem z aromatycznych świeżych pomidorów.
Wspomniane wyżej połączenia składników są stałe i nierozerwalne – Włochom prawie nigdy nie zdarza się eksperymentować z tym, co znają i celebrują od pokoleń. Do najpopularniejszych, najbardziej klasycznych przysmaków zaliczają się:
- Margherita,
- Marinara,
- Capricciosa,
- Pizza Sycylijska,
- Pizza Rzymska,
- 4 sery (Quattro Formaggi),
- Neapolitana.
Bazują one na pysznym, idealnie wypieczonym, miejscami chrupiącym, a miejscami elastycznym spodzie oraz dodatkach. Na warstwie białej lub czerwonej wykłada się wybrane składniki w połączeniach takich jak – cztery sery, pomidory z kaparami, cebula, owoce morza.
Nie umiesz się przekonać do prostej, wręcz skromnej wersji pizzy? Zacznij od skosztowania tego specjału w dobrej restauracji, gdzie poznasz fenomen włoskiej prostoty gotowania.